SONTURKHABER
Haber Portalı

AKP İKTİDARINDA TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ SAYISI REKOR ARTIŞ

İyi Parti Konya Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Fahrettin Yokuş, AKP iktidarı döneminde tutuklu ve mahkum sayısının rekor seviyeye ulaştığını ifade ederek, şu sözlere yer verdi.
“2002 yılında ülkemizde cezaevlerinde tutuklu ve mahkûm sayısı 66 binken bugün 284 bine ulaşmış ve yüzde 470 artmıştır. Bununla birlikte Türkiye’nin nüfusu ise yüzde 28 artmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı ve AK Parti hükümeti zaman zaman “Çağ atlayan Türkiye” “Nereden nereye” diyerek açıklamalarda bulunuyor. Nereden nereye geldiğimizi Türkiye nüfusu artışının 15-20 katı mahkûmla cezaevlerimizin dolması bize gösteriyor. Bırakın ülkemizin çağ atlamasını, çağın gerisine doğru gitmeye devam ediyoruz. Ak Parti iktidarının ayrımcı politikaları, adaletsiz, hukuksuz, demokrasiye olan inancın bitmesine sebep olmuştur.”

          CEZAEVİ ÇALIŞANLARI GÖNÜLLÜ MAHKUM
Cezaevlerindeki mahkûmları ve insan hakları ihlallerini konuşurken, cezaevleri çalışanlarına hiç değinmiyoruz. Şayet bir kurumun iyileştirilmesi için çalışma yapacaksak, önceliğimiz o kurumdaki çalışanların sorunlarını çözmek olmalıdır. Elbette insan hakları ihlalleri hiç kimse yaşamasın istiyoruz. Ancak cezaevlerinde 67 bin çalışanın sorunlarını kimse dile getirmiyor. Cezaevleri çalışanları bir çok haktan mahkum kalmıştır. Bu durumu bir örnekle açıklayacak olursak, cezaevi çalışanlarının sendika kurma hakkı yoktur. Bu insanlara “Emniyet sınıfına” geçme hakkını verilmez, fazla mesai hakkı da yoktur. Cezaevi çalışanları gönüllü mahkûmdur. Cezaevi çalışanlarına, insanca yaşayabilecekleri ücret verilmelidir. Cezaevinde üretilen ve oradaki insanlara dağıtılması gereken ek ücretler adil bir şekilde dağıtılmalıdır. Yine cezaevi personeli arasındaki sözleşmeli, sözleşmesiz kadro ayrımlarını ortadan kaldırılması gerekmektedir.
CEZAEVİ ÇALIŞANLARININ SORUNLARI ÇÖZÜLMEDEN CEZAEVLERİNDEKİ MAHKUMLARIN SORUNU ÇÖZÜLMEZ
. Cezaevi sorunlarını kökten çözmenin yolu, çalışanların hak ve hukukunu gözeterek yapılmalıdır. Önceliğimiz cezaevi çalışanlarına insan haklarına uygun olarak şartlarını iyileştirmek olmalıdır. Onların şartlarını düzeltmeden cezaevi şartlarını düzeltilemez. Çalışanlar insani muamele gördükçe, cezaevlerindeki mahkum ve tutuklularımızın da insan hakları ihlal edilmeyecekt

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.