SONTURKHABER
Haber Portalı

Kazanan ve Kaybederken Kazanan

Türkiye tarihi bir seçimi, yeni sistemin ilk seçimini geride bıraktı. Her seçimin sürprizi olur, beklenmeyen bir tarafı olur; ancak bu seçimde Milliyetçi Hareket Partisi iç ve dış kamuoyunda tahmin edilen bütün olasılıkları boşa çıkararak hem tek başına Cumhur İttifakı’nı mecliste çoğunluğa taşıdı, hem de Erdoğan’ı ilk turda Cumhurbaşkanı yaptı. Seçim sonuçlarına bakıldığında Milliyetçi Hareket Partisi’nin 1 Kasım’da aldığı oyu koruması ve Mhp içi karışıklıklardan koparak kurulan İyi Parti’nin de %10 oy oranına ulaşması anlamsız geliyor olabilir. Ancak burada Ak Parti’nin aldığı oy oranı açıklayıcı oluyor. Ak Parti kadrolarına olan güven ve aidiyet duygusu zedelenmiş; ama Erdoğan’a olan bağlılığını koruyan seçmen muhalefetin tahminlerinden farklı olarak ilk kertede Saadet Partisi ve sonrasında İyi Parti’ye dağılmak yerine Milliyetçi Hareket Partisi’ne gitmiş. Yani Mhp, İyi Parti’ye giden oylarını Ak Parti’den almış. İşte bu %7’lik kesim Türkiye’nin kaderini belirledi.

Bu seçimin görünen kazananı Tayyip Erdoğan ve Milliyetçi Hareket Partisi. Ancak bir de kazanırken kaybedeni var; o da Muharrem İnce. İnce’nin aldığı %30 oy, kendisini Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve muhalefet blokunun doğal lideri yapmıştır. Muharrem İnce, üç kişiden birinin oyunu alarak arkasındaki rüzgarın boş olmadığını kanıtlamış ve bir umut vadetmiştir. Fakat kendisinin en büyük handikapıChp’dir. Türkiye’de Chp tabelasının Ak Partili kemik seçmene ulaşmasında büyük sorunlar var. Deniz Baykal ya da Kılıçdaroğlu buna bir çözüm bulamadı. Muharrem İnce Chp Genel Başkanı olsa bile sırf Chp temsilcisi olması nedeniyle bu engeli aşamayabilir. Bu durumda diğer seçenek yeni bir parti kurmak olur, ki bu seçenekte de Chp oylarının tamamını alabileceğinin bir garantisi yok.

Önümüzde yeni bir parlamento, yeni bir sistem ve bekleyen sorunlar var. Ülkemiz için en iyisinin olmasını ummaktan başka bir gayemiz de yok. Son olarak, MHP’nin olaylı kongre sürecinde Bahçeli ve Akşener’in yarışının olması ve Akşener’in kazanmış olması ihtimalinde ülkemizin bugünden bambaşka bir noktada olacağı da dün akşam sandık sonuçları ile teyit edilmiştir.  

Mehmet Emin Arslan

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.