SONTURKHABER
Haber Portalı

Köprüden önce son çıkış…

31 Mart seçimleri için adayların önemli bölümü açıklandı. AKP, Ankara’da Mansur Yavaş’ın CHP ve İYİ Parti’den aday gösterilmeyeceği istihbaratı üzerine Mehmet Özhaseki’yi ilan etti. Daha önce FETÖ konusunda “kandırıldım” itirafında bulunan R. T. Erdoğan’ın Mansur Yavaş’ın açık ara önde olmasından dolayı öfkeli olduğunu Ankara kulislerine kulak verenler biliyor.

Gelelim geri kalan yerlere. Açıklama yapılmadığı sürece beklenti yükseliyor. AKP’nin MHP’yi resmen “çırak çıkarması” yüzünden MHP seçmeninde çok ciddi kırılma yaşanıyor. İktidar olmanın nimetlerini devşiren AKP’liler, MHP’ye bırakılan yerlerde hayal kırıklığı yaşayarak farklı adaylar için arayışlara girdiler. Her iki parti teşkilata “ittifak ruhu” hakkında emir yazmasına rağmen ruh çoktan sarsıldı. Bu durumdan CHP ve İYİ Parti önemli avantajlar çıkarabilir. Heyetler arasındaki görüşmeler karşılıklı adımlarla önemli mesafe alırken Ankara’da özellikle Etimesgut için çözüm henüz bulunamadı. Bu arada Ordu ve Manisa için ortaya atılan alternatifler rahatsızlık yaratıyor. Ordu ili daha önce CHP’ye bırakılmıştı. Burada daha önce AKP’de İçişleri Bakanlığı yapmış olan ve daha sonra parti kurup-kapatan İdris Naim Şahin‘in “çatı adaylığı” ortaya atıldı. Şahin, CHP ve İYİ Parti’nin ortak adaylığına talipmiş. Bana göre gerek CHP gerekse İYİ Parti bu alternatiften derhal vazgeçmeli. Şahin, AKP iktidarında İçişleri Bakanlığı yaptığı esnada FETÖ’nün çok ciddi kadrolaştığı gerçeği her iki partiye atılacak muhtemel iftiraları tetikler. Daha önce Ordu CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un böylesi bir kazaya müdahale edeceğine inanıyorum. Ordu’da oy artırma ya da belediyeyi kazanma hırsı Türkiye genelinde zararlı çıkmaya sebep olabilir.

Öte yandan Manisa’da AKP’nin eski milletvekili Selçuk Özdağ’ın İYİ Parti’den adaylığı söz konusu. AKP’nin MHP’ye bıraktığı Manisa’da çözümü Özdağ’ın adaylığında aramak kesinlikle doğru değil. Özdağ, yıllarca MHP’li Belediye Başkanına açtığı savaş ile biliniyor. AKP’den aday adaylığı için halen çabalıyor. İki aday arasındaki gerginlik artarak devam ettiğinde çakılacak kıvılcım Türkiye genelini ateşleyebilir. Unutulmasın ki “siyasi gerginlik”ten AKP kazançlı çıkar… Selçuk Özdağ’ın Bülent Arınç’a yakınlığını cümle alem biliyor. Arınç’ın Manisa’daki hesabı kendi namına. Kaldı ki oğlunu İstanbul’dan milletvekili yapıp yakın aile çevresindeki FETÖ iddialarından sıyrılma gayretleri de ortada… Selçuk Özdağ’ı tanırım. Siyaseti AKP’de sürdürme çabalarını da biliyoruz. Bu tür söylentiler İYİ Parti’nin Manisa’daki gücünü yıpratmaktan öteye gitmez. Bizden uyarması…

CHP örgüt olarak hedefe kilitlenmiş durumda. Fakat bazı problemli büyük ilçeler var ki 40-50 ilden daha büyük. Beşiktaş-Şişli-Maltepe gibi İstanbul ilçelerindeki belirsizlik motivasyonu yavaşlatıyor. Şişli’deki sisler dağılmış değil. Beşiktaş’ta yaşanan vaka unutulmamış. Buralarda AKP’nin iddiası yok. Nitekim Beşiktaş ve Maltepe’yi MHP’ye bırakıp işin içinden sessizce sıyrılmayı istiyorlar. Özellikle Maltepe önemli. Maltepe’de CHP’nin 15 adayının 12’si mevcut başkanın aday gösterilmesi durumunda partinin kendi ayağına kurşun sıkacağı görüşünde. Bunun için başta gönüllü kuruluşların yetkilileri olmak üzere partinin ağır toplarının Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşme yaptıkları biliniyor.

CHP’nin İzmir’de henüz belirlenmeyen adayları İstanbul kadar sıkıntılı değil. İYİ Parti ile yapılan “güç birliği” Ege’de zemin bulmuş. Son dakikada önemli hatalar yapılmaz ise İzmir ve merkezindeki tüm belediyeler kazanılır. İzmir taşrasındaki AKP ve MHP’ye ait bir kaç belediye ise CHP ve İYİ Parti hanesine yazılabilir. Antalya’da paylaşım önemli oranda yapıldı. İYİ Parti’ye Kepez, Kumluca ve Aksu verildiği takdirde Büyükşehir’i CHP garantileyebilir. Yandaş yazarlar bile AKP’nin gerilediğini bazı illeri kaybedeceğini kabul ediyor. CHP’deki 1989 ortamı beklentisi tam anlamı ile gerçekleşmese bile “Cumhur İttifakı”nın elinde bulundurduğu önemli il ve ilçelerini şimdiden kaybettiğini söylemek için kâhin olmaya gerek yok.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Kaynak : Köprüden önce son çıkış… – Yavuz Selim DEMİRAĞ

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.